Korzyści z pietruszki i soku z pietruszki

Korzyści z pietruszki i soku z pietruszki

Używam pietruszki każdego dnia. Używam jej do gotowania, a także jako dodatek do przygotowywania moich zielonych koktajli i soków. Jest tak użyteczna, że gdy tylko dowiesz się o jej licznych korzyściach zdrowotnych, będziesz jej również używać.

Głównym celem tego postu jest pomóc Ci zrozumieć, jak ważna jest pietruszka dla poprawy Twojego zdrowia i jak włączyć ją do swojej diety.

Tak więc bądźcie czujni!

Jednym z ważnych rozróżnień, które powinieneś wiedzieć o tym zielonym warzywie jest to, że istnieje kilka rodzajów pietruszki. Zasadniczo istnieją trzy główne odmiany:

  1. Pospolita pietruszka: Zwana również pietruszką kędzierzawą. Bardzo łatwa w uprawie, jeśli chcesz ją uprawiać na własną rękę. Szybko rosnące, jadalne, dekoracyjne i kompaktowe.
  2. Flat Leaf Parsley: Ten jest dość wysoki i przynosi więcej smaku niż poprzednia odmiana.
  3. Pietruszka japońska: Jak sama nazwa wskazuje, ta odmiana pochodzi z Japonii. Ma lekko gorzkawy smak, duże łodygi i grube korzenie.

Dlaczego pietruszka jest tak pożyteczna dla organizmu?

Jeśli sprawdzimy profil odżywczy, jeden składnik odżywczy wyróżnia się na tle innych: Witamina K. Ponad pięć razy więcej niż zalecane dzienne spożycie!

Inne ważne składniki odżywcze występujące w pietruszce to witamina C, witamina A, folian, żelazo i miedź. Szpinak jest uważany za jedno z najbogatszych roślinnych źródeł żelaza, ale pietruszka ma go dwa razy więcej! Oczywiście, w przeliczeniu na porcję.

W sumie, tylko ten profil odżywczy sam są wystarczające, aby przekonać Cię, jak dobre pietruszka jest dla Ciebie. Później zobaczymy, jakie są jej dodatkowe zalety.

Zobaczmy teraz, jakie są najważniejsze korzyści z pietruszki:

Korzyści zdrowotne pietruszki

Właściwości przeciwnowotworowe

Karnozol, bioaktywny związek odkryty w pietruszce, jest odpowiedzialny za właściwości przeciwnowotworowe tego zielonego warzywa. Naukowcy powiązali ten związek z możliwością zwalczania raka skóry, piersi, prostaty i jelita grubego (1).

Istnieje wiele innych ważnych związków znajdujących się w pietruszce, które są zasadniczo przeciwnowotworowe. Na przykład luteolina, apigenina i inne flawonoidy.

Aby się chronić, należy codziennie spożywać garść świeżo posiekanej surowej pietruszki.

Właściwości przeciwzapalne

W rzeczywistości, wspomniana wyżej apigenina pomaga zwalczać raka (2) dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu. Jeśli potrzebujesz zmniejszyć stan zapalny na poziomie komórkowym, jest to jedna z najbardziej skutecznych substancji naturalnych.

Poza tym, witamina C pomaga zwalczać stany zapalne. A w pietruszce otrzymujesz naturalną witaminę C (w przeciwieństwie do wyizolowanej, syntetycznej wersji, którą można znaleźć w wielu tabletkach i kapsułkach). Otrzymasz cały integralny pakiet.

Kolejnym ważnym mikroskładnikiem odżywczym jest kwercetyna. Zasadniczo jest to bardzo silny przeciwutleniacz, który doskonale współdziała z witaminą C. Zapobiega uwalnianiu histaminy, co jest świetne, jeśli cierpisz na alergie. Pomaga również zwalczać stany zapalne prostaty. Istnieją pewne badania wskazujące, że witamina C poprawia biologiczną skuteczność kwercetyny o kilka rzędów wielkości.

Właściwości chroniące serce

Pietruszka jest również dobra dla zdrowia Twojego serca. Często łączy się ją z czosnkiem, aby doprawić posiłki, co powinieneś robić cały czas, aby zapobiec nadciśnieniu tętniczemu. (3).

Wysoki poziom błonnika w pietruszce, jak również mnogość związków flawonoidowych sprawiają, że ta liściasta roślina warzywna jest doskonałym pożywieniem regulującym poziom cholesterolu. Te bioflawonoidy odgrywają ważną rolę w syntezie cholesterolu i obniżaniu poziomu cholesterolu LDL (4).

Wzmocnienie kości

Podczas gdy pietruszka zawiera dużo witaminy K, jest to głównie witamina typu K1. K1 nie jest tak ważna, jeśli chodzi o zdrowie kości. Kluczowa w tym względzie jest K2 pochodzenia zwierzęcego, której brakuje w pietruszce.

Pietruszka jest jednak niezbędna do utrzymania właściwej równowagi pomiędzy tworzeniem i resorpcją substancji mineralnych w kościach. Związkiem, który wykonuje tu główną pracę jest Apigenina. (5)

Dobra na anemię

Ze względu na wysoki poziom żelaza, pietruszka jest dobra na anemię. Witamina C pomaga wspierać wchłanianie żelaza w organizmie. Podczas gdy rzadko można lub należy jeść pietruszkę na własną rękę, może być doskonałym dodatkiem do zielonych smoothie i zielonych soków.

Właściwości antybakteryjne

Pietruszka posiada charakterystyczne olejki eteryczne, które wykazują właściwości antybakteryjne. Na przykład, jest uważana za silne warzywo antybakteryjne, jeśli chodzi o radzenie sobie z bakteriami gram dodatnimi i gram ujemnymi. (6)

Lepsze zdrowie jamy ustnej

Pietruszka pomaga zmniejszyć nieświeży oddech. Procesem, który tutaj działa jest enzymatyczna dezodoryzacja. Ponadto, pietruszka pomaga w leczeniu wielu problemów żołądkowo-jelitowych, które mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. (7)

Środek na biegunkę

Pietruszka może być używana do przygotowania domowego remedium na biegunkę. Możesz użyć do tego wszystkich części rośliny pietruszki, ale prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem jest przygotowanie herbaty.

Zdrowie nerek

W pietruszce znajdują się dwa związki chemiczne odpowiedzialne za poprawę zdrowia nerek, apiole i mirystycyna. Oba z nich mają właściwości moczopędne i mogą pomóc w eliminacji kamieni nerkowych. Natomiast olej z pietruszki nie jest tak przyjazny dla nerek, a nawet może im zaszkodzić.

Zdrowie wątroby

U pacjentów z cukrzycą, to warzywo jest w stanie zapewnić lepsze zdrowie wątroby i działanie ochronne. Ponadto, pietruszka może pomóc tym pacjentom obniżyć poziom glukozy we krwi. (8)

Lepszy słuch

Poprawiając przepływ śluzu przez organizm, aktywne związki zawarte w pietruszce pomagają oczyścić płyny w uchu wewnętrznym. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pijesz sok z surowej pietruszki.

Lepsza skóra i mniej zmarszczek

Witamina C zawarta w pietruszce jest bardzo korzystna dla skóry. Ma ona właściwości przeciwstarzeniowe i gojące rany. Witamina C jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale jest również głównym prekursorem kolagenu. (9) A jeśli chcesz mieć piękną skórę, twoje ciało musi mieć wystarczająco dużo kolagenu, aby naprawić szkody. Beta karoten zawarty w pietruszce dodatkowo wspomaga naprawę skóry poprzez przekształcanie go w witaminę A.

Zapobiega wypadaniu włosów

Naturalne składniki odżywcze zawarte w pietruszce i nasionach pietruszki mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów i wzmocnić słabe włosy. Warzywa te mogą być używane do przygotowania toniku wspomagającego wzrost włosów. Najważniejszym związkiem chemicznym jest tu apigenina, która jest przeciwutleniaczem pomagającym regulować ekspresję genu TGF-beta1.

Środek na obrzęki

Pietruszka jest dobrym naturalnym diuretykiem, który pomaga oczyścić organizm z różnych nagromadzonych toksyn. A niektóre z tych toksyn mogą być prawdziwą przyczyną obrzęków. Tak więc efekt jest pośredni, ale ważny. Retencja wody oznacza również retencję sodu, więc moczopędne właściwości pietruszki będą miały wszechstronny wpływ na stan twojego ciała.

Skutki uboczne pietruszki

Mimo że pietruszka jest bardzo dobra dla Ciebie, istnieją pewne skutki uboczne, o których powinieneś wiedzieć.

Kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią mogą doświadczyć komplikacji, gdy spożywają pietruszkę w nadmiarze.

Chociaż sok z pietruszki jest zalecany do skutecznego detoksu nerek, osoby z problemami nerek powinny być ostrożne, ponieważ istnieją pewne badania, które zgłaszają pogorszenie stanu nerek przy spożywaniu zbyt dużej ilości pietruszki.

W rzadkich przypadkach, osoby z nadciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem, czy interakcja pietruszki i sodu w organizmie może spowodować wzrost ciśnienia krwi.

Napoje z pietruszki

Herbata pietruszkowa

Składniki

  • jedna filiżanka gorącej wody
  • ¼ filiżanki świeżych liści pietruszki

Jak przygotować

  1. Opłukać liście pietruszki.
  2. Parzyć liście pietruszki we wrzącej wodzie przez dziesięć minut.
  3. Odcedzić liście pietruszki i delektować się herbatą.

Sok z pietruszki

Prawdopodobnie nie będziesz chciał pić soku z pietruszki samodzielnie zbyt często. Raczej należy go mieszać z innymi warzywami i owocami.

Aby przygotować własny domowy sok z pietruszki, pierwszą rzeczą, którą można spróbować jest użycie sokowirówki. Nie jest to zła procedura, ale jeśli nie posiadasz bardzo dobrej sokowirówki, nie będzie ona działać zbyt dobrze i nie będziesz w stanie uzyskać z niej dużej ilości soku.

O wiele lepszym rozwiązaniem do wyciskania soku z pietruszki jest użycie sokowirówki. Sokowirówki mastyksowe są znane z tego, że potrafią z łatwością wycisnąć sok z każdego zielonego warzywa, takiego jak szpinak, trawa pszeniczna czy inne warzywa liściaste. Dodatkową zaletą jest to, że pracują one z mniejszą prędkością, co zmniejsza ilość utleniania składników odżywczych (co mogłoby się zdarzyć w przypadku sokowirówek).

Tak więc nie tylko uzyskasz więcej soku, ale również jego jakość będzie lepsza. Jeśli planujesz wyciskanie dużej ilości soku z pietruszki, posiadanie dobrej sokowirówki mastyksowej jest koniecznością.

Oto kilka pomysłów na kombinacje soków, które można przygotować:

  • seler: niskokaloryczny warzywniak, świetny do oczyszczania i pełen składników odżywczych
  • burak: sok z buraka oczyszcza krew i świetnie łączy się z sokiem z pietruszki, dodając słodkości do produktu końcowego
  • marchew: odrobina soku z marchwi o charakterystycznym słodkim smaku może być również dodana do soku z pietruszki, aby nadać mu bardziej akceptowalny smak i wzbogacić go o silne składniki odżywcze, takie jak beta karoten
  • ogórek: sok z ogórka z jego silnymi właściwościami moczopędnymi jest świetny do zmieszania z sokiem z pietruszki, a dodatkowo świetnie smakuje
  • cytryna: sok z cytryny jest naszym ulubionym sokiem owocowym. Mimo, że jest kwaśny w ustach, jest bardzo zasadowy po strawieniu. Dodatkowo, może pomóc zapobiec utlenianiu innych świeżych soków.

Zobaczmy bardziej szczegółowo, jak możemy połączyć te soki w jeden pyszny napój.

Sok detoksykacyjny

Składniki

  • 2 średnie marchewki
  • 3 żeberka selera
  • 1/2 średniego buraka
  • 1 mały ogórek (jeśli jest ekologiczny, użyj również skórki)
  • 1 cytryna
  • 1 pęczek pietruszki

Sposób przygotowania

Osobno wycisnąć sok z cytryny i przelać go do pojemnika, aby zachować jakość soku ze świeżej pietruszki. Pozostałe składniki wycisnąć razem, najlepiej za pomocą sokowirówki. Jeśli musisz użyć sokowirówki, podaj liście pietruszki wyciśnięte pomiędzy innymi warzywami.

Wnioski

Pietruszka ma wiele korzyści zdrowotnych, ale jeśli będziesz ją spożywać w postaci soku, pamiętaj, że sama w sobie może być dość silna. Poza tym, jej smak może być nieco problematyczny, jeśli nie jesteś do niego przyzwyczajony. Dlatego nie krępuj się łączyć go z sokiem marchwiowym, cytrynowym, buraczanym lub ogórkowym. Nie bój się eksperymentować również z innymi sokami.

Możesz kupić zarówno świeżą, jak i suszoną pietruszkę. Kiedy tylko możesz, wybieraj świeżą, najlepiej organiczną odmianę. Pomiń, jeśli jej liście są żółtawe lub zwiędnięte.

Za Twoje zdrowie!