Co warto wiedzieć o wyciskarkach do soków?

Co warto wiedzieć o wyciskarkach do soków?

Trudno nie dostrzec tego, że na rynku nie brakuje obecnie urządzeń, które znajdują zastosowanie wówczas, gdy zależy nam na uzyskaniu soku pochodzącego z owoców. Na tej liście wyciskarki zajmują szczególnie ważne miejsce.

Okazuje się jednak, że nasza wiedza na ich temat nie jest wcale tak duża, jak nam samym mogłoby się to wydawać. Można się o tym przekonać już choćby uświadamiając sobie, że nadspodziewanie często rozwiązania tego typu są mylnie nazywane sokowirówkami. Tymczasem zarówno zasada działania, jak i budowa sprzętów tego typu jest różna, a ich mylenie może doprowadzić do wielu nieporozumień. Już pierwszy kontakt z wyciskarkami do soku zwraca naszą uwagę na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które obracają się dość wolno, nie można jednak nie docenić tego, że wspomniane obroty charakteryzuje wyjątkowa dokładność.

Sam sok jest wyciskany z wykorzystaniem ślimakowatego wałka, a ten charakteryzuje się specjalną konstrukcja, która pozwala mu najpierw miażdżyć owoce, a w dalszej kolejności pozbawiać je soku. Oczywiście, uzyskany w ten sposób sok nie jest klarowny, pozwala jednak na doznanie picia wyjątkowo wartościowego soku i już choćby dlatego warto jest się nim zainteresować. Co ważne, sposób działania wyciskarki przyczynia się do tego, że sok z owoców można z powodzeniem przechowywać w lodówce nie obawiając się o to, że ulegnie on zepsuciu. Warto zwrócić uwagę i na to, że wyciskarka może nam dostarczyć nie tylko sok, ale i bardzo smaczny mus.

podział wyciskarek Podział wyciskarek odnosi się przede wszystkim do sposobu, w jaki wyciskany jest sam sok, mamy więc do czynienia zarówno z rozwiązaniami ręcznymi, jak i elektrycznymi. Same wyciskarki elektryczne również nie stanowią monolitu, a ich najbardziej klasyczny podział odnosi się do rozwiązań jedno- oraz dwuślimakowych. To właśnie te drugie są postrzegane nie tylko jako lepsze, ale i jako bardziej efektywne, na co duży wpływ ma ich budowa. Uzyskany za ich pośrednictwem sok nie może być zresztą oceniany zbyt surowo, jest bowiem odżywczy i pełen witamin.

Oczywiście, sam proces jego pozyskiwania trwa dość długo, nie brakuje jednak osób uważających, że jest to ograniczenie, które warto ponieść ciesząc się jego efektami. Również moc wyciskarek elektrycznych jest dość zróżnicowana, wychodzi się przy tym z założenia, że im jest wyższa, tym lepiej, umożliwia bowiem szybsze przygotowanie soku. Wysoka moc stwarza zresztą także dodatkowe możliwości takie, jak wyciskanie soku z warzyw oraz z twardych owoców.