Sokowirówka czy wyciskarka?

Sokowirówka czy wyciskarka?

Dla osób, które miały styczność z oboma urządzeniami, różnice pomiędzy nimi są oczywiste, bo i nietrudno jest je w praktyce zauważyć. Wiele osób nie miało jednak okazji ich używać, więc warto jest przynajmniej pokrótce omówić podstawowe różnice między nimi.

Sokowirówki są urządzeniami pracującymi bardzo widowiskowo. Ich ostrza rozcierają włożone do nich surowce, a prędkość obrotowa, jaka się tam pojawia, sięga typowo do 12.000 obrotów na minutę, chociaż są urządzenia, które są w stanie wirować ostrzami czy też tarczami znacznie szybciej. Starty surowiec trafia bezpośrednio na wirujące razem z ostrzami sito, gdzie duża siła odśrodkowa powoduje wyciskanie soku. Działają tutaj zatem dwie siły: siła odśrodkowa i siła tarcia. Jedna powoduje wzrost ciśnienia, a druga podnosi temperaturę.

Takie działanie nie jest specjalnie korzystne, ponieważ dochodzi do zniszczenia wielu ważnych substancji, takich jak enzymy czy witaminy. Wiele z nich zaczyna także wchodzić w reakcje z tlenem i tracić swoje właściwości, ponieważ proces uzyskiwania soku bardzo go napowietrza. Niewątpliwą zaletą sokowirówek jest jednak to, że czego by się do nich nie włożyło, poradzą sobie znakomicie. Niestety, w wielu przypadkach znakomicie jest wciąż dość dalekie od ideału i bardzo dużo soku może się zmarnować zwłaszcza w przypadku ziół oraz roślin zielonych, takich jak sałata czy szpinak.

sok z sokowirówki właściwości Wyciskarki działają na zupełnie innej zasadzie. Ich silniki pracują stosunkowo wolno, ponieważ są wstanie wytworzyć tylko od 40 do 120 obrotów wału ślimakowego na minutę, ale za to pracują z wielką siłą. Zresztą tam powolna praca jest zabiegiem celowym i do tego bardzo pozytywnym, ponieważ powoduje, że sok się nie zapowietrza, dzięki czemu zachowuje maksimum mikro- i makroelementów. Wyciskanie soku poprzez miażdżenie surowca pozwala także na to, by skutecznie uzyskać całość soku z roślin zielonych oraz ziół, co w przypadku poprzedniczki było dość trudne. Warto zauważyć, że sok nie będzie tak klarowny, jak w przypadku sokowirówek, ale za to będzie zdrowszy. Sok z obu urządzeń jest oczywiście bardzo zdrowy i jeśli komuś nie odpowiadają walory smakowe proponowane przez wyciskarki, może postawić na sokowirówkę, ale to trochę droższe wyciskarki są urządzeniami zalecanymi dla osób dbających o zdrowie.